Uskumusi koduloomadest I. Koer

Milliseid nimesid koertele pandi?

Kuidas koeri kutsuti ja peletati?

Koer ilmaennustajana. Milline ilm tuleb kui koer sööb rohtu, oksendab, väherdab, haugub, ulub, karv haiseb, ajab karvu, lakub, on unine, magab keras või pea käppadel jne, ei söö või matab toitu, tal karjuvad soolikad. Kas seejuures oli oluline ka saba või pea suund vms.?

Koera iseloom ja võimed. Mis tähendus arvati olevat, kui koeral on terav kukal või pealagi; must, kirju või valge suulagi, valge sabaots; pikk või lühike saba; kollased silmad; "nelja silmaga" koer vm.

Koera toitmine. Mida ja kuidas tuli toiduks anda? Mis oli keelatud? Suhtumised näiteks sooja leiva, pärmiga leiva, liha, kontide, piima, lauapühkmetega toitmisse, tuha panemisse toidu hulka, ternespiima andmisse jne. Kuidas toita kutsikat, et see näljane ei oleks? Kas kutsika toitmisel oli erilisi nõudeid? Hinnanguid ja arvamusi selle kohta kui koera laket segati käega, tuletukiga, talle pakuti noa otsast toitu.

Kombeid ja arvamusi seoses koera ostmise ja uude koju toomisega. Esemed, mida oli soovitav vanast kohast kaasa võtta, karvade panemine seina vahele, saba mõõtmine jne. Toidud uues kohas (ka higine leib, võileib jm). Tasu koera eest (tubakas jm.).

Koera haigused ja nende ravi. Millest koer jääb marutõppe (pilvetüki söömine, surnu lakkumine, ronga suust kukkunud toit), selle ravi. Mida arstib koer, koera keele ravivõime. Kohitsemisega seotud tavad.

Kaitse hundi eest. Millised kutsikad on "hundile määratud". Nimepidi nimetamise keeld peale päevalooja jm.

Abinõud kurja koera vastu, hammustamise vastu (kükitamine, kuri hääl)

Koera pilkamise, narritamise ja kiusamisega seotud keelud ja karistused (peerunaermine — huuled lõhki jne.). Miks ei tohtinud lüüa luua, laua, piitsa, pastla, rihma, jalaga? Toiduga petta? Metsloomadega võrrelda?

Arvamusi koera armastamise ja vihkamise kohta. Koera tapmisega seotud keelde.

Koer unenägudes. Kummituslood ja ebatavalised juhtumid seoses koertega. Koer halva või hea paiga leidjana. Koera nimepäeva tähistamisest, matustest. Lugusid ebatavalistest koertest.