Hiiumaa
1928

Meinhard Meiusi

Küsiti kõigepäält, milleks seda korjatakse. Olin juba kord sisse kukkunud sellega, kui kuskil seletasin, et neid kui vanu mälestusi lihtsalt huvi pärast korjatakse. Vastati kohe, et ega hiidlased pole teiste naerda. Võtsin siis nüüd teistsuguse seletuse tarvitusele. Seletasin, et tahetakse eestlaste muinasjutte võrrelda teiste rahvaste omadega, et siis näha, missuguse rahvaga eestlased kokku on puutunud ja kustpoolt eestlased praegusele asukohale tulnud. See suutis natuke usaldust äratada.

*

Silmnähtavalt mõjus kaasa ka see asjaolu, et võtsin hommikul kauplusest mõnesuguseid maiustusi kaasa ja jagasin neid eeskätt lastele, kuid vanadki sõid häämeelega. Kuid see aitas tõsta usaldust, ei tõrgutud enam rääkimast.

*

Härra Looritsa poolt soovitatud metoodist — ühekorraga puhtalt kirjutada — olen juba varem loobunud ja pidin ka seekord loobuma, sest tihti, nagu seegi kord, tuli lihtsalt käe või põlve peal kirjutada.

ERA II 9, 447/8, 471, 451










Pärnumaa (Pärnu-Jaagupi kihelkond)
1928

Voldemar Erm

Üldse peab tähendama, et meestelt on väga raske midagi kaaluvamat päevavalgele tuua. Võõra vastu on nad umbusklikud ja häbelikud, selletõttu ei saa neilt ebausukombeid ja arstimisviise. Muinasjutte peavad nad tühjaks loriks, kuna laulma hakkavad vaid purjus peaga.

*

Anelema külla jõudes on jällegi tegu heade objektide leidmisega. Küsin ühte, küsin teist — vanamehed on kinnised kui luu — pööravad selja, kui lähened jutuga huvialale. Kõige kergem on küsitleda terminoloogiat. [---] Peatselt sean aga sammud Saunaküla poole, kus kuuldavasti elab mitu vana inimest.

Luudearu saunast leiangi vanaema Mari Annussoni, 80 aastat vana, kes teab haruldaselt palju "va muugapõliseid" rahvalaule. Tulemuseks on 29 lk. rahvalaule.

*

Sajab kogu päeva. Katsun liikuda külavahel. Ei õnnestu leida ühtki objekti. Tuju nulli peal. Sõidan tagasi Uduvere alevikku. Seal saan poes kokku paari inimesega, kellest üks teab Lehu küla kohta mingi katkendliku pilkelaulu. Teine kuiva ilma ootaja, prl. Viljak Kaelasest, jutustab mingi legendi rändavate puude kohta.

Sõidan vihmast hoolimata koju, läbimärg ja porine. Ja kui tuleva nädali algul ka nii sajab, katkestan korjamise.

ERA II 5, 27, 31, 35




üles
ERA
HALDJAS
KIRMUS