Virumaa (Väike-Maarja ja Viru-Jaagupi kihelkond)
1921

Mihkel Jürna

19. VI.
Täna läksin teele. Imelik on üks, et Väike-Maarja küladest midagi ei saa. See maa on nagu tühi ja paljas. Miks? Võib-olla sellest, et siin valgus veidi rohkem sügavuse pääl on, kui mujal...

Et just lõuna aeg, siis astusin Kaarma külla kuhugile tallu sisse. Alustin juttu nagu alati rahvaluulest jne., ühesõnaga eesti muinasaegseist sõnalisist mälestusist. Öeldi midagi mitte teadvad. Siiski nagu väikest huvitust tunti ikka kah. Ennemjagu sellest – kust ma tulla, kuidas säälpool asjalood seista? Palusin lõunat.
Olen juba pool päeva vantsind, kõht kibedasti tühi.
Ei teadvat, ei vist olevat – murendas perenaine vastu. Ise näha aga jõukas ja rahaline naine.
No nüüd on kurat lahti, mõtlesin, egas ma ilma taha, maksan.
Eks siis vaata. Maali, too sa liha! — öeldi tüdrukule, ja asi hakkas nähtavalt susisema. Mul oli veidi meel härmas. Siin ta nüüd on, maksa, maksa, siis on ta valmis andma, aga rahata, ideelisest seisukohast välja minnes ei saa sa midagi.

20. VI.
Rühin ikka oma tõotatud maa — Jakobi kihelkonna poole. Asi kõik korras muidu, aga vaat' kus pauk, käi siis veel paljajalu ja kergenda palavust — astusin jala Eipri küla vahel klaasi. Mitmeks päevaks ta minu kinni peab, ei tea. Edespidi kannan ikka kingi jalas ja niisutan enda ohtralt jooksva higiga Virumaa paatunud pinda. Kui see juba Ukude, haldjaste ning kõiksugu kurja ja häädevaimude tahtmine on. Mõtleks siit külast ka midagi korjata, aga juttu ajades vana lahke mehega, kelle man korteris olen, tuleb hoopis imelikuna kogu asi välja.
Ei ole siit sarnasid jutte ja veiderdusi saada, noorhärra. Mis oli, need on vanainimestega kõik ühes hauda läind. Elas veel Vana Hants aastat paar tagasi, tema ikka teadis. Näe, laulis teine terve päeva läbi vahest, aga kellel nad meeles seisavad. Saab vahest koa tuletada, aga ei kedagi. Jah, noorhärra, egas siit ei soa.
To-oh pergel, siis on lugu õieti lahti — neelasin kibedustunde sügavale kõhtu, rüüpasin äsjatoodud kaljatoobist tugeva sõõmu kalja pääle ja jäin jalga parandama. Õhtupoolik veeres edasi ilma mingisuguse huvituseta.

25. VI.
Nagu sada killavoori sülti oleks mööda taevaid puistet — nii jäledast on sompsus. Niriseb vihma ja pladiseb ringi. Oh, seda hullu ilma! Lubage mul kõnelda väike episood? Ta nüüd rõve on, aga peaasi — ta näitab ka midagi. Täna läksin Roela vaestemajja säälseid eita kaema (nüüd ongi eiderand eideranna pääle!). Ilus. Astun sisse. Ruumid kaunis avarad, elab ainult kolm vallavaest sees, ülejäänud toad on üürikorterid. Ühes sarnases elutsid need tüdrukud (kaks õde), kelledega eila koos olin, sest peatid mu ja küsisid, kes mina olevat
Kas võiks tutvaks saada? — Küll on hullud! Ei tutvustand, nimetin enda professia ainult. No-jah, vaestemajas, seal ma nüüd olin. Üks neist õdedest tuli kohe vastu. Viskas viis pihku ja edvistas. Naeris nii, et avanes lai kolmenurkne suu puserite hammastega kõrvuni. Tal on vist moodiks alati naerda sarnase aploomiga.
Ih-ih! Ei tea, kuhu ma teid kutsuks?
Ma tahan siinseid vallavaesid näha, vastan.
Eks jõua, tulge päälegi meie tuppa. Läheb ise ees küljega. Astusin sisse. Oh, teie mustad kuradid, milline ropendus siin oli! Keset tuba oli põrsamold, mille kallal kanad nokkisid ning kibedast ja kibedast põrandale järjest midagi kirjut ja haisevat pillasid. Aknalaual vedelesid sukad, teine säerest ränka nõelutud, kuna vale-juuksepalmik lauale essa oli visatud nagu katkutud lehmasaba. Maapäälne paradiis, volksas mõte läbi vihmast märja pää.

Hakkas kanu välja tõrjuma. Need ei tahtnud miski hinna eest seda teha, küllap paistis see neil vist imelikuna, et neid nende harjunud kohast välja pletitataks? Ei läind nii ruttu see korda, mõned sulekuuemehed-"munatopsid" sabistid tiibadega juba vastu aknaruute.
Oh, teie kuradid! Ei näe perseid pidada, tilgutavad sitaga kõik tua täis, patras tüdruk ja naeris nähtava lõbususega jutule pipart pääle. Tähelepanematuses haaras mingi sõeriku, mäerdind karbi aknalt ja saatis jonnakale kukele järele. Ah, sa pagan, mis nüüd lahti läks. Karp lõi kõhuga vastu seina ja plahvatas, nii et keskelt lahti läks ja sein oli silmapilk halli tomu täis. Kuulin veel viskajat kahetsema, mil ta juba vale-juuksepalmikuga viimase kana järgi ukse kinni lõi: "Ei ole sittagi viga, kõik vahvasti, ainult puudrikarbi viskasin maha."

Draama oli möödas, algas komöödia. [---]

Enda korterisse jõudes pesin kähku käsa, teab pagan, aga midagi oranzhi jumekat ja lõhnavat sinna oli tingimatta kleepunud. See "maitserikas" päev läks siiski kaunis õnnelikult õhtale, sest sain sarnase perekonna pääle, kus naine, mees ja vana tudisev vanaemakene kõik vanu laule ja jutte teadsid pajata.

*

26. VI
Täna päev täis päikest — aga ilm loob tuju. Veel olen Roelas — see on üks pagana nukk! Saad kokku ühe eide või taadikesega, teab kohe teist juhata, ja nii edasi, ja nii edasi. Eila õhtupooliku ja täna ennelõunest kuni õhtuni ligemale olin ühes kohas kinni — Moori Jaani pool. Jaan on Roela mõisas moonameheks. Haruldane mees, kõik, mis suure mõisaseltsi hulgas kuulnud, säilib ta mälus. Mees aastat 35 vana, aga teab rohkem mulle otsitavat kui mõni taat. Jaani naine Ida, veel noorem, aasta 30-ne, andis vanu laule ja mõistatusi rohkem kui seni kellegilt olen saand. Lahke rahvas on see teenijarahvas, palju mugavam nende keskel viibida, kui kusagil taluperemehe katuse all.

*

27.VI.
Suurem rännak mööda Uuevälja, Kannastiku ja Aruküla külasid. No, siin saab matkamist kuradi pihta, nii et koodid valutavad. Majad mööda metsi laiali pillutud, seentena sügispäivil karjamaal. Ja sina Issand, neid õelaid koeri, muuseas, üks pidi äärepealt mulle püksi kargama sarnase aploomiga, et — oleks tulnud ja ähmand, oleks auk takka.

*

28. VI
Täna hiigla vihmane. Olen Grüünide juures paigal, pererahvas lahke — väga vastutulelik. Kuni lõunani ei saand jalgagi välja toast. Nagu tähendas majaperenaine: Sellega ei aja hea peremees koeragi välja, kuhu teie tahate minna sellega? Olge paigal. Keskpäeva ajal sain siiski natukeseks mahti välja minna. Varustatuna siit teejuhiga, läksin Pähi Kaugemaale, Arumetsa ühe vanarahva poole. Käigu tagajärjeks oli — mõned vanarahva tarkused ja rahvajutud. Säält aga kaugemale vihmaga enam ei pääsnud, et õhta enda hõlma terve Aruküla ja muidugi vist vist laiemalt külad ja linnad võttis, siis pöörasin oma teejuhi, Grüüni tütrega, neile tagasi. Kui pärale jõudsime, olime vihmavarjude pääle vaatamata mõlemad läbimärjad. Lahke perenaine andis mulle kuiva pesu ja riided, nii oli juba mõnus, soojas toas kuivana teelaua taga istuda.

Ah jaa, tahtsin natuke juba eelmisel päeval kõnelda, aga jäi, teen seda nüüd. Mind huvitas see nähtus, kui siia tallu sisse tulin, pääle eestikirjaliste tekkide ja vaipade, et seintel ohtralt akvarell- ja bastellmaali oli (küll mõne tehnilise puudusega, kuid siiski andeka inimese tööd). Nagu pärast selgus, olla need ema ja tütre tööd. Tütar huvitet maalikunstist, joonistab ilma mingi sellekohase juhatuseta, kuna ema samuti joonistand, nüüd mitte enam, aga ennem.

See oli eila õhtul, mil mind isesugune asi järsku huvitas. Istume perenaisega "nurgatoas", kui järsku eestoas meeletu naer lahti puhkeb. Mis? Ei mõistnud. Sääl tõugatakse uks lahti ja peretütar astub sisse, ise pööraselt naerdes — Ema, tule siia! Kutsutav läks. Jäin üksi väheks ajaks, siis ilmus tütar jällegi naerdes, kõneleb: Teile on muidugi see imelik, et naeran nii hulluna, aga teie ei tea, miks teen seda? Teaksite, siis vabandaksite mind... Ema kutse teisest toast segas teda ja seletus jäi pooleli. Ilmus ema ise ning ütles ka muuseas, mis lahti olla.

Tema juba ülemineva sügise käind Väike-Maarjas, et tal enda tütre püüded maalimise suhtes huuvitavad, siis pööranud sääl elutseva kunstniku K. poole palvega, et see tuleks vaatama, kas maksab tütrel edasi niiviisi "mängida" või ei. Tulnud. Käigud muutnud sagedast 17–18 verstalise maa pääle vaatamata. Viimati ütlend tütar, et tema läheb kodust välja igakord, kui see poole aruga K. veel tuleb. Olnudki nii, paaril korral leidnud K. pesa tühja olevat. Nüüd olnud juba kolmveerand aastat vahet ja jälle mees siin. Selle tütar naervatki. Soo, K-d tunnen ma väikselt — õieti huvitav kokkusaamine. Nüüd ütlen talle, et mul peretütrega juba asjad nii, nii on. Las kipitab. Tuli mees tuppa, oli imestanud — kuidas mina siia olevat kukkund?!
Juhuslikult, rändan mööda maad ja ilmat enda lõbuks ja Issanda meelehääks ringi. Õhtu muutus huvitavaks. Et K. hästi ei kuule, siis läheb jutuajamine nii poolvägisi naljakaks, naera kasvõi puruks. Seletas kunstist ja kõrgetest ideaalidest, nii et majarahva pää ringi käis. Olime poole ööni ülevel juttu ajades, naerdes ja lobisedes. Viimati, kui K-ga kahekeisi meie jaoks tuppa jäin, küsis ta asjaliku tooniga, miks ma siin? Seletasin, et tütre pärast ja mul juba asi kõik nii bravoo pääl.
Jaa, (ütleb alati pika, sügava "ja") ma ei taha siis enam segada — loobun. Tahtis kohe minema hakata. Seletin vahele, et kuhu, kurat, te öösel ikka lähte, magame hommikuni siin.
Jaa! Ma vaatasin küll kogu õhtu, et tüdruk minuga ei taha kõnelda. Jaa, tal on aga sügav hing, mul on veelgi palju lootust.
Ilus, hommen heidame veel liisku, täna magame ikka rahulikult välja, rahustin. Hakkas lahti riietama. Olin juba voodis ning unelind surus sügavale küüsi silma, kui teisest voodist ikka jutumõmin kostis baletist, daamidest ja expressionismist. Täna hommikul, kui virgusin, oli K. juba üleval ja tuli parajasti üpris tusase ilmega tuppa. Küsisin: Mis lahti kunstnikul on?
Jaa! Paus.
Üks asjatu jutuajamine tüdrukuga. Nüüd lähen!
Mine päälegi, mõtlen.

Pääle hommikusööki lahkuski vihmast hoolimata. Vaene armastaja, vantsid piki märga Arumetsa oma 18-nd versta taas maha, kurva pääga, Väike-Maarja poole.

E, StK VIII, 295/7, 303/4, 307, 310, 312, 315/8




üles
ERA
HALDJAS
KIRMUS